Czy zastanawiałaś się dlaczego powszechnie opisuje się kosmetyki naturalne jako kosmetyki bez parabenów? I dlaczego parabeny występują w tradycyjnych kosmetykach? Czy substancje te są szkodliwe dla człowieka? Czas rzucić na to nieco światła.

Od czasu powstania rynku kosmetycznego dużym problemem jest trwałość produktów. Nie zdajemy sobie sprawy, że tak jak produkty spożywcze, również kosmetyki się psują. Dla tego stosowane są konserwanty. Parabeny są zatem konserwantami. Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że wiele parabenów jest stosowanych w produktach spożywczych, które kupujemy na co dzień. Oczywiście konserwanty w jedzeniu muszą być neutralne dla naszego przewodu pokarmowego (a te w kosmetykach często nie są).

Czym są parabeny?

Czym są parabeny? Kosmetyki naturalne bez parabenów

Parabeny stosowane w kosmetykach są ściśle określone, przede wszystkim pod kątem dopuszczalnego stężenia. Rynek europejski ma dość rygorystyczne normy stosowania konserwantów, m.in. wiele produktów z USA jest niedopuszczonych do sprzedaży na rynku Unii Europejskiej właśnie z powodu niespełniania norm UE. Rygorystyczne normy w UE zostały wprowadzone m.in. 16 kwietnia 2015 roku. Od tamtego czasu należy uznać, że instytucje UE przyglądają się kwestii parabenów, przede wszystkim pod kątem narażenia na te substancje przez noworodki oraz dzieci.

W kremach parabeny ekstremalnie wydłużają przydatność produktu do użytku. Czego oczekujemy od kremów? Na pewno odpowiedniej konsystencji, zapachu czy jednolitego koloru. Bez konserwantów krem zaczyna fermentować w ciągu 7-14 dni. Dzieje się tak dlatego, że głównym składnikiem kremów jest woda (aqua). Kremy nabieramy palcami bezpośrednio z opakowania dostarczając do wewnątrz ogromne ilości bakterii, grzybów czy drobnoustrojów. Parabeny, które zazwyczaj są o bardzo silnym działaniu, blokują namnażanie się tych organizmów.

Jakie parabeny dodawane są do kosmetyków naturalnych?

Kosmetyki naturalne bez parabenów są specjalnie konfekcjonowane. Komponuje się je w taki sposób, aby zawierały naturalne konserwanty występujące przede wszystkim w ziołach. Zatem zawierają one konserwanty, ale w 100% pochodzenia naturalnego, a co za tym idzie, w zgodzie z naszym organizmem. Powszechne są historie osób, które zgłaszają alergie na kosmetyki tradycyjne. W przypadku kosmetyków naturalnych alergie zdarzają się znacznie rzadziej. Czy to jest przypadek?

Czy substancje te są szkodliwe?

Wielu producentów kosmetyków tradycyjnych zapewnia w swoich materiałach, że parabeny są nieszkodliwe dla naszego organizmu. Zwracają również uwagę na badania, które potwierdzają, że parabeny nie wpływają na nasz układ hormonalny. Pojawia się zatem uzasadnione pytanie: Dlaczego koncerny publikują o tych sprawach? Czy parabeny aby na pewno są neutralne? Nie znalazłam badań, które jednoznacznie wskazywałoby na szkodliwość parabenów w kremach czy balsamach. Z drugiej jednak strony cały czas prowadzone są badania pod kątem szkodliwości tych substancji.

Jeżeli obawy są nieuzasadnione to dlaczego m.in. w Unii Europejskiej jest tendencja ograniczania stężenia parabenów w kosmetykach? Osobiście pożegnałam się z parabenami na dobre jakieś 2 lata temu. Nie stosuję żadnych kremów czy balsamów z parabenami czy SLS albo innymi takimi. I wiesz co? Wcale nie było to trudne. Teraz używam kosmetyków naturalnych, które są wspaniałe i wcale nie kosztują więcej niż tradycyjne. Zdecydowanie polecam.

Organic Life rabat 25% na kosmetyki naturalne

MS